A fürdőszobai világítás

2021/02/01
0

A fürdőszoba a lakások azon helyisége, amely az utóbbi időszakban talán a legnagyobb formaváltozáson, fejlődésen ment keresztül. A korábban pusztán funkcionalitásáról híres helyiség irányában újabb igények keletkeztek. Ma már nagyon fontos nemcsak a kényelem, a luxusmegoldások, ha fürdőszobáról van szó, de a látvány is nagy hangsúlyt kapott.

Fürdőszoba régen és most

A kád, mosdó elhelyezésére szorítkozó megoldásokat mára már számos variációs lehetőség váltotta ki. Funkciók sokasága érhető el, legyen akár szó zuhanykabinról vagy kádas megoldásról, többek között gőzölős, légbefúvós, masszázs megoldások, zeneszolgáltató, avagy a színváltoztató funkció. Választhatunk nyitott, vagy akár zárt ajtós tusoló beépítést is. A kádak esetében ezek a funkciók egyes részei együttesen is jelen tudnak lenni, sőt kedvünkre kombinálhatjuk őket. Noha a berendezések, és a hozzájuk kapcsolódó gyakorta luxus szintig is felfejlődött megoldások rohamos mértékben zúdultak be a piacra, a fürdőszobai világítás választéka egyáltalán nem követte a trendet. Mivel speciális helyiségről van szó, hiába a sok lámpa a piacon, ha azok közül kevés van, vagy egyáltalán nincs olyan, ami pára- és gőzálló.

bathroom-728740_640.jpg?1611665217523

Lámpa a fürdőszobában. Mire figyeljünk?

A lámpatestek tekintetében ugyanis nemcsak a helység kellően jó bevilágítása, a szemnek legoptimálisabb megoldások a fő szempontok, hanem legalább annyira a biztonság is. A lámpatestek jelentős része nem vízmentesített, a háztartási helyiségeknél és a fürdőben ez a funkció márpedig elengedhetetlen. A vízmentes lámpatestek esetében a kialakításuk meggátolja, hogy a felszálló pára be tudjon szivárogni a lámpatestbe, ezáltal az izzóknál, a kötéseknél a LED-panelek áramköreiben károsodást okozzanak. De ugyanilyen veszélyt okozhat, a világítótestek takarítása ezekben a helységekben, hisz legtöbb esetben kicsi ablak lévén, vagy ablak hiányában általában felkapcsolt állapotban takarítjuk őket, többnyire nedves eszközökkel. A fürdőszobai lámpa vásárlásakor tehát első szempontok között kell figyelembe venni a lámpa szigeteltségét, azaz IP védelmét. Minimum IP44-es vízmentesített lámpát célszerű választani a lakásnak ebbe a helyiségébe.

Hová kerüljenek a lámpák? Nemcsak arra érdemes figyelni, hogy hova helyezzük a lámpákat, hanem arra is milyen színűek a falak, a burkolatok a helységben. Ha ugyanis sötét a burkolat, elnyeli a fényt, ahogy a nagy ablakfelület is. A világos, fehér fal, csempe fényvisszaverő hatású. Ha a mennyezeten kevés a hely, célszerű a lámpát középre helyezni. Mindig a helyiség m2 adataiból érdemes kiindulni, természetesen szem előtt hagyva egyéni igényeinket, elképzeléseinket is. A sarkokat – zuhanykabin kád – amennyiben lehetőségünk van rá külön fényekkel lássuk el. Ha süllyesztett megoldásban gondolkodunk (pl. gipszkartonba), nagyon figyeljünk a szigetelésre. Ha a szellőzés nem megoldható, akkor vessük el ezt a megoldást. A tükrökhöz szintén célszerű külön világító elemeket felszerelni, erre is sok megoldási lehetőséget találunk manapság. 

A fürdőben a legszerencsésebb a természetes fehér fény használata.

Oldal

Nincsenek bejegyzések